Investovat do fondů, indexů nebo jednotlivých akcií

Nejsem příznivcem velmi široké diverzifikace přes množství indexů nebo podílových fondů. Výkonnost se pak velmi průměruje a je skoro lepší koupit jedno ETF na MSCI World a jedno na Emerging  Markets. Pro klienta to vyjde  prakticky stejně …

Raději kombinuji různé strategie, i od více správců (nemusíme vše řešit sami), kteří se portfoliím věnují aktivně a umí to.  Podstatné je i to, že máme různé produkty na stejnou třídu aktiv(např. akcie). Tímto způsobem diverzifikujeme portfolia a omezujeme  riziko toho, že se něco nepovede…

Všeobecně je investování do celých akciových indexů  pomocí ETF nebo fondů, kopírující příslušný index, zatíženo nakupováním  fundamentálně špatných firem, kterým se podnikatelsky nedaří nebo jsou ovlivněny recesí ve svém odvětví podnikání. To samozřejmě snižuje výnos investora.

V indexu jsou pak zastoupeny spolu s firmami, které mají před sebou  perspektivy dalšího silného růstu.

Výhodnost investování do jednotlivých akcií nebo basket_2012_05_12

V případě, kdy má investor větší objem peněz na investici, která se  již dá aktivněji řídit (zpravidla od 500 000,- Kč, lépe od částky 1 mil.Kč), pak se určitě vyplatí mít část portfolia  zainvestovanou přímo do jednotlivých akcií nebo vybraných skupin akcií (basketů) z jednotlivých akciových indexů. Koupí 15 – 20 akcií se vytvoří dostatečná diverzifikace této části klientského portfolia a zároveň se část peněz koncentruje do akcií s potencionálně velkým výnosem. Vše se nakupuje na bázi kombinace fundamentální a technické analýzy a to  jak jednotlivých akcií, tak i globálních akciových trhů.

Pokud se kupují akcie, které nejsou v hlavních světových indexech, přináší tento postup další výhodu. Růst takovéto akcie není tolik ovlivňován velkými indexy a zpravidla není korelován s indexy.

 

Možností a kombinací je řada, základem je mít možnost vše nakupovat online. Pracujeme s různými třídami aktiv, ale také s hotovostí, když je třeba.  Ke klientům přistupujeme velmi individuálně. Naší odměnou je podíl na zisku.

 

ing. Petr Slad, jednatelRubrika: OCCAM INVESTPřidat komentář